new-concept-two-shape-1
Erzurum

Kadayıf Dolması

Kadayıf Dolması, Erzurum’un meşhur tatlısı. Tel kadayıf, ceviz ya da fındık içi, yumurta, sıvıyağ (kızartmak için) ile yapılır. Şerbeti toz şeker ve limon suyundan hazırlanır. Kadayıfın çok taze olması gerekiyor. Kadayıf dolmasında tek koşul budur. Eğer taze kadayıf bulamıyorsanız bu çok eski tatlıdan vazgeçin. Kadayıfı yumuşamış tereyağıyla tiftik tiftik karıştırın. Kadayıf yeterince hellendikten sonra elinizi hafifçe ıslatarak on-on beş parçaya ayırın. (Büyüklükleri tamamen zevke bırakılmıştır.) İrice tutam kadayıf parçalarını avucunuzda içli köfte usulünde açın. Ortasına bolca iri ceviz koyduktan sonra üstünü içli köfte gibi kapatın. Bu kadayıfı olduğundan daha kolay yuvarlayabileceksiniz. Hafif ıslak avucunuzla kadayıfın yapışmasını sağlayın. Bir süre buzdolabında bekletip kurumasını sağlayın. Tereyağlı olduğu için buzdolabında birbirine yapışır ve şekil alır.

  • Yağı kızdırın. Çırpılmış yumurtaya batırıp nar gibi oluncaya kadar kızartın. Yağlarını kağıt peçeteye süzdürüp soğumaya bırakın.

Erzurum Kadayıf Dolması

Bu arada şerbeti hazırlayın; sütle şekeri karıştırıp kaynatın. Şerbeti yaptıktan sonra, sıcakken soğutulmuş ve bir tepsiye yan yana dizilmiş kadayıf dolmalarına dökün. Ancak süt kaynar olmamalı yoksa kadayıf çok yumuşar. Sıcağa yakın ısıdaki şerbeti döktükten sonra yavaşça yumuşaması için üzerini örtün. Bir süre beklettikten sonra da buzdolabına koyun. Soğuk yenmesi daha uygundur. Annem kadayıf dolmasını kaymakla sunardı. Bence çok ağır kaçıyor. Bu nedenle servise çıkarmadan önce nar taneleri serpiştirip hindistan cevizi dökerseniz hem daha ağır bir hale gelmez hem de çok şık görünür.

Kimileri yağda kızartılmış kadayıf dolmasını da ağır bulabilir. O halde kadayıfları hazırladıktan sonra tepsiye dizip fırında da kızartabilirsiniz ve belki daha hafif bir tatlı elde etmiş olursunuz. Bunu tercih etmeniz halinde önce ısıtılmış orta sıcaklıkta fırında on beş dakika sonrada fırının ızgara ateşini açarak beş dakika kızartabilirsiniz.